About

Mission Statement

Tuam Swimming Club is dedicated to the promotion and encouragement of competitive swimming in an enjoyable and safe atmosphere.

As competitors, our swimmers will strive towards excellence to achieve the best they can at their level of ability.

The club supports the values of fair play – respect for self, coaches, team mates and opponents.

2018 / 2019  Season

 

The Committee has decided that membership fees and entry charges

to the pool for Club sessions will remain the same as last year.

Single Membership: €100

Family Membership: €150

Easy Payment System

 

Members will be able to click on the link  to make payments for

membership, gala fees and pool admission charges.

 

The Club is a voluntary organization and none of its teachers or coaches

is paid for the work they do.

 

Club activities typically run from September to the end of June

Tuam Swimming Club has been promoting swimming in the Tuam area since the Club was founded in 1950.

The Club season runs from September to the end of June each year.

The Club’s Officers are:

President: Joe Long

Chairman: Enda Burke

Secretary: Daithi Quinn

Treasurer: Joe Long

Children’s Officers: Evelyn Brinn, Nuala McGuinn

Committee: Celia Davin, Aidan Burke

The Club coaches are Enda Burke, John Brennan, Helen Kealy, Celia Davin, Joe Long, Aidan Burke, Timmy Begley, Helen Waters, Marka Gilhooley, Lisa Heffernan

The Clubs Children’s Officers may be contacted as follows:

Phone: 087 1674091

email: cco@tuamswimclub.com

 Annual Confined Gala

Pictures

Saturday April 14th 2018

Mc Ennis Cup 1st Place - Oisin 2nd Place - Sean 3rd place - Diarmuid

Mc Ennis Cup
1st Place – Oisin
2nd Place – Sean
3rd place – Diarmuid

Henighan Cup 1st Place - Oisin 2nd Place - Fionn 3rd place - Sean

Henighan Cup
1st Place – Oisin
2nd Place – Fionn
3rd place – Sean

O Dea Cup 1st Place - Fionn 2nd Place - Diarmuid 3rd place - Darragh

O Dea Cup
1st Place – Fionn
2nd Place – Diarmuid
3rd place – Darragh

U14 Boys Cup 1st Place - Borris 2nd Place - Lucas 3rd place - Darragh

U14 Boys Cup
1st Place – Borris
2nd Place – Lucas
3rd place – Darragh

Leufer Trophy 1st Place - Emma 2nd Place - Derval 3rd place - Claddagh

Leufer Trophy
1st Place – Emma
2nd Place – Derva
3rd place – Claddagh

Reilly Cup 1st Place - Emma 2nd Place - Derval 3rd place - Sorcha

Reilly Cup
1st Place – Emma
2nd Place – Derva
3rd place – Sorcha

Flynn Cup 1st Place - Claddagh 2nd Place - Grainne 3rd place - Clodagh

Flynn Cup
1st Place – Claddagh
2nd Place – Grainne
3rd place – Clodagh

U8 Boys Freestyle 1st Place - Milo 2nd Place - Oscar

U8 Boys Freestyle
1st Place – Milo
2nd Place – Oscar

U10 Boys Breaststroke 1st Place - Luke 2nd Place - Darragh 3rd place - Kiko

U10 Boys Breaststroke
1st Place – Luke
2nd Place – Darragh
3rd place – Kiko

U10 Boys Backstroke 1st Place - Darragh 2nd Place - Kiko

U10 Boys Backstroke
1st Place – Darragh
2nd Place – Kiko

U10 Boys Freestyle 1st Place - Luke 2nd Place - Tiernan 3rd place - Adam

U10 Boys Freestyle
1st Place – Luke
2nd Place – Tiernan
3rd place – Adam

U10 Girls Freestyle 1st Place - Alana 2nd Place - Aishling 3rd place - Aileen

U10 Girls Freestyle
1st Place – Alana
2nd Place – Aishling
3rd place – Aileen

U10 Girls Breaststroke 1st Place - Alana 2nd Place - Aishling 3rd place - Katie

U10 Girls Breaststroke
1st Place – Alana
2nd Place – Aishling
3rd place – Katie

U10 Girls Backstroke 1st Place - Aishling 2nd Place - Aileen 3rd place - Ciara

U10 Girls Backstroke
1st Place – Aishling
2nd Place – Aileen
3rd place – Ciara

U12 Boys Freestyle 1st Place - Seymon 2nd Place - Conan 3rd Place - Victor

U12 Boys Freestyle
1st Place – Seymon
2nd Place – Conan
3rd Place – Victor

U12 Girls Freestyle 1st Place - Clodagh 2nd Place - Ciara & Ellen 3rd Place - Shauna

U12 Girls Freestyle
1st Place – Clodagh
2nd Place – Ciara & Ellen
3rd Place – Shauna

U14 Girls Breaststroke 1st Place - Michelle 2nd Place - Ciara 3rd Place - Tara

U14 Girls Breaststroke
1st Place – Michelle
2nd Place – Ciara
3rd Place – Tara

U14 Boys Breaststroke 1st Place - Lucas 2nd Place - Darragh

U14 Boys Breaststroke
1st Place – Lucas
2nd Place – Darragh

U14 Boys Butterfly 1st Place - Mattie

U14 Boys Butterfly
1st Place – Mattie

U14 Girls Butterfly 1 st place - Disa

U14 Girls Butterfly
1 st place – Disa

2017 / 2018  Season

 

Annual Confined Gala

Saturday April 14th 2018

Well done to everyone who competed in a very successful confined gala.

Pics to follow

 

 

 The Club recently received very generous sponsorship from

Coffey Construction which enabled the Club

to purchase new training equipment.

Club Chairman, Enda Burke, thanked Coffey Construction

for their very generous sponsorship and said that it

helped the Club provide some of the necessary equipment

used by young swimmers every day at training.

Picture shows some of the young competitive

training group being presented with the new equipment

by Mr. Simon Coffey.

 

received_10155982855397392

 

 

 

Child Safeguarding Statement

Scan_20180308

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The following swimmers are catered for:

Children able to competently swim one length of the pool (25m) can attend on Saturday and / or Sunday evenings from 6:00p.m to 7:00p.m.

Children who are competent swimmers and who are interested in training for competitive swimming may also attend on Saturday and Sunday evenings from 6:00p.m. to 7:00p.m. when the Club has the use of all six lanes.

Children who have competed in galas will be assigned other training times according to their abilities. This year the club’s competitive swimmers will be divided into an A and a B squad.